VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – Niedziela Męki Pańskiej 05 kwietnia2020
KOMUNIKAT
Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP
Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca
w okresie epidemii
W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.
Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:
- prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie[1];
- w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe[2];
- dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;
- zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia)[3], a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać[4].
Bp Adam Bałabuch
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego
i Dyscypliny Sakramentów KEP
Ogłoszenia duszpasterskie
- Przeżywamy 6 Niedzielę Wielkiego Postu – Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy Wielki Tydzień Męki Pańskiej (Nie będzie obrzędu poświęcenia palm). Dzisiaj powinna być zmiana tajemnic różańcowych. Bardzo proszę, aby w tym miesiącu wszystkie róże (dzieci, młodzieży i dorosłych) ofiarowały swoją modlitwę na różańcu w intencji ustania epidemii, o łaskę zdrowia i zachowanie nas od nieszczęść. Od jutra Msze św. popołudniowe (i obrzędy Triduum Paschalnego) będą o godzinie 18.00.
Stosując się do rozporządzeń władz państwowych i dekretu Biskupa Ordynariusza, zachęcam, by korzystać z telewizyjnych, radiowych transmisji Mszy świętych. Uruchomiliśmy transmisję z naszego Sanktuarium. W Mszy św., może brać udział maksymalnie 5 osób (osoby, które zamówiły intencję mszalną). Obrzędy Triduum Paschalnego celebrowane będą według wskazań zawartych w dekrecie bez udziału wiernych, a jedynie z asystą ograniczoną do minimum. Tak więc bardzo proszę wszystkich Parafian o łączenie się duchowe za pomocą transmisji, która jest udostępniona na naszej parafialnej stronie internetowej.
* Zachęcam serdecznie do wspólnej modlitwy w gronie rodzinnym, a także do odmawiania modlitwy różańcowej każdego dnia o godz. 20.30 w intencji ustąpienia epidemii i z prośbą o zdrowie.
- W liturgii tego tygodnia przeżywać będziemy:
* W Wielką Środę o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Przydonickiej.
* W Wielki Czwartek tylko Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00.
* W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Obrzędy Wielkiego Piątku rozpoczną się o godz. 18.00. Obowiązuje post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, dwa lekkie i jeden do syta) osoby od 18tego do 60tego roku życia. Zachęcam także do zachowania postu w Wielką Sobotę, aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
* W Wielką Sobotę nie będzie obrzędu poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Bardzo broszę by w domu rodzinnym wspólny posiłek rozpocząć od modlitwy. Liturgia Wigilii Paschalnej (tylko wewnątrz kościoła) rozpocznie się o godzinie 18.00.
* W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. o godz. 7.30 i suma o 10.00. Nie będzie Procesji Rezurekcyjnej. Nie będzie też Mszy św. o godz. 15.00.
- Dziękuję członkom róż różańcowych za złożone ofiary na kwiaty do Ciemnicy i Grobu Pańskiego. Bóg zapłać. Ponieważ w tym roku według zaleceń nie urządza się w kościele ciemnicy i grobu, zostały one przeznaczone na wystrój kościoła i wykonanie instalacji do transmisji nabożeństw.
* Dziękuję Państwu Monice i Jackowi Cabała za ufundowanie procesyjnej figury Matki Bożej Fatimskiej. Bóg zapłać.
- W miesiącu marcu zostały wykonane w naszym Sanktuarium następujące prace:
* Mosiężne napisy z modlitwą w języku polskim i łacińskim.
Na wykonane sentencje modlitewne złożyli ofiary: Rodzice dzieci Komunijnych, Rodzice Bierzmowanych, Irena i Franciszek Rosiek, Młodzież, Monika i Jacek Cabała, Krzysztof Mlyczyński, Aneta Małek, Irena i Józef Szymański, Zofia Zyzak, Elżbieta i Wiesław Karpiel, Justyna i Mateusz Górowscy, Dominik Janisz, Izabela Babiarczyk, rodzina Bandyk i Gadomski, Hubert Zyzak, Jan Rosiek, pewna osoba, Maria Kwaśniewska, pewna rodzina. Serdeczne Bóg zapłać.
* Zakończone zostały prace przy oświetleniu naszego sanktuarium. Dzięki składanym przez Was drodzy Parafianie ofiarom każdego miesiąca było to możliwe. Dziękuję też za dodatkowe ofiary. Złożyli je: Róże różańcowe, Krystyna Jacek Janisz, Edward Bedychowski, Agnieszka i Wiesław Mlyczyński, ks. Prałat Janusz Szczypka, ks. proboszcz Jacek Drożdż, Małgorzata i Czesław Wolak, Irena Wriszke-Wolak, Genowefa Florczak, Krystyna i Jerzy Zięcina, Iwona i Marek Tabaszewscy, ks. Andrzej Kmiecik, Złoty Orkisz, Jan i Krystyna Rosiek, Jan i Krystyna Szkarłat, Andrzej i Agnieszka Rosiek, Katarzyna i Jacek Cholewa, Stanisława i Wiesław Janisz, Monika i Grzegorz Janisz, rodzina Matusików, rocznik 1969, Maria Pancerz, Paweł Popardowski, Janina i Franciszek Matusik, Renata i Paweł Fedko, Michał Babiarczyk, Jan i Urszula Rosiek, Aneta i Paweł Peciak, Anna i Artur Gąska, Mateusz Peciak, Urszula i Grzegorz Kosińscy, Agnieszka Głód Jarosław Jasiński, Danuta Baziak, Wanda i Jan Janisz, Ewa Jasińska i Sławomir Juszko, Jadwiga i Ryszard Kasia i Filip, Katarzyna i Mirosław Pancerz, Michał Zyzak, Jan Władysław Anna Wolak, Ewelina i Jacek Jasiński, Agata i Bogusław Rosiek, Agata i Edward Osmęda. Serdeczne Bóg zapłać. Wszystkich ofiarodawców wpisuję do księgi pamiątkowej.
* Wykonana została i zamontowana marmurowa podstawa i drewniany krzyż ołtarzowy w sanktuarium.
* Wymalowany został model naszej planety u stóp cudownego obrazu Matki Bożej.
* Wykonane zostały mosiężne lichtarze przy tabernakulum, ołtarzu i podstawa pod paschał (w realizacji są małe lichtarze na ołtarze boczne).
* Zakupione zostały świece ołtarzowe i paschał.
* Wykonane zostały i zamontowane barierki (przy ołtarzu polowym pod dzwonnicą, przy schodach na chór i na chórze, przy wejściu na strych kościoła) ze stali nierdzewnej.
* Wykonana została instalacja do transmisji nabożeństw i lekko zmodernizowana instalacja nagłośnienia kościoła.
* Odnowione zostały i wytapicerowane sedilla do kościółka zabytkowego.
* Wykonana została marmurowa ambona do przewodniczenia liturgii (jeszcze nie rozliczona).
* W realizacji jest ołtarz soborowy, podstawa pod zabytkowy krzyż i ambona do kościółka zabytkowego.
* Odnawiane są kielich kustodia i dwie puszki do przechowywania Najświętszego Sakramentu.
* Oprócz tego sporo różnych drobnych rzeczy, które wynikają z utrzymania kościołów.
Bardzo serdecznie dziękuję Wszystkim za Waszą troskę i ofiarność, bo tylko dzięki Wam i Bożej pomocy była możliwa realizacja tego wszystkiego. Zdaję sobie sprawę, że w związku z zaistniałą sytuacją nie będzie łatwo kontynuować wszystkich prac, które nas czekają, w dotychczasowym tempie. Ufam też w Bożą pomoc i opiekę nad nami naszej Matki Pani Przydonickiej i jeszcze raz serdecznie dziękuję. Moi koledzy pytają mnie skąd ty a to wszystko bierzesz? A ja im odpowiadam to nie ja to Matka Boża i takich mam Parafian.
- Dziękuję serdecznie państwu: Wojciechowi Sękowi, Bogusławowi Sadłoniowi, Dominikowi Babiarczykowi, Jackowi Stelmachowi, Michałowi Babiarczykowi, Druchnie i Druchom OSP, Klaudii Pancerz, Michałowi Łęczyckiemu za wykonane prace. Bóg zapłać.
- Jest jeszcze do nabycia kilka baranków na stół wielkanocny (przy wyjściu z kościoła).
- Trzecie zapowiedzi przedślubne:
* Dorota Zyzak zam. Przydonica i Sławomir Mrówka zam. Mystków
* Lucyna Zięcina zam. Przydonica i Michał Zaczyk zam. Nowy Sącz
* Ewa Jasińska zam. Przydonica i Sławomir Juszko zam. Kraków
* Justyna Peciak zam. Przydonica i Dawid Baziak zam. Przydonica
- Intencje Mszy św.
- Na ten wyjątkowy czas Wielkiego Tygodnia (chociaż tak trudny dla nas i smutny) wszystkim Parafianom i odwiedzającym naszą stronę Gościom, którzy chętnie do naszego Sanktuarium przybywają, życzę dobrego zdrowia, głębokich duchowych przeżyć, refleksji i opieki Matki Bożej.