Parafialna Caritas
Długa jest historia Caritas w naszej parafii tak jak i w diecezji. Początki formalnego istnienia Caritas Diecezji Tarnowskiej sięgają końca okresu międzywojennego. 1 marca 1937 biskup Franciszek Lisowski erygował Związek Caritas Diecezji Tarnowskiej, zatwierdził jego statut i nadał mu osobowość prawną. Dyrektorem Związku został ks. Karol Pękala, sekretarzem Maria Dmochowska, Prezesem i zarazem Delegatem biskupim ks. Michał Rec. Do ukonstytuowanego Związku włączono wszystkie diecezjalne stowarzyszenia dobroczynne, a także ochronki, domy starców, szpitaliki, sierocińce i Dom Nieuleczalnie Chorych w Tarnowie.
Formy działania Związku wyrażały się w organizowaniu „Gwiazdki”, „Święconki”, „Zbiórki odzieży”, „Dni chorych”, „Zbiórki na ociemniałych”, „Tygodni miłosierdzia”.
- 1989r 8 grudnia Abp Jerzy Ablewicz reaktywował Caritas Diecezji Tarnowskiej. Pierwszym jej Dyrektorem został ks. dr Stanisław Budzik.
- 1992r – Rozpoczął się proces tworzenia Parafialnych Oddziałów Caritas we wszystkich parafiach diecezji.
- 2004r 30 czerwca – Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymała status organizacji pożytku publicznego i została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 0000211791.
REGULAMIN PARAFIALNEGO ZESPOŁU CARITAS W DIECEZJI TARNOWSKIEJ
Parafialny Zespół Caritas zwany dalej Zespołem jest organizacją parafialną, która w ramach prowadzonej przez parafię działalności duszpasterskiej i społecznej organizuje i koordynuje jej posługę charytatywną. Zespół nie posiada odrębnej osobowości prawnej lecz korzysta w swojej działalności z osobowości prawnej posiadanej przez Parafię (jako kościelnej osoby prawnej).
Zespół od chwili oficjalnego powołania obowiązkowo współpracuje z organizacją pożytku publicznego jaką jest Caritas Diecezji Tarnowskiej. Współpraca z Caritas diecezjalną jest nieodzownym warunkiem korzystania przez Zespół z zastrzeżonej prawnie nazwy i logo Caritas oraz z różnego rodzaju form pomocy świadczonej przez Caritas diecezjalną. Parafialny Zespół Caritas chociaż nie jest „oddziałem” ani „jednostką terenową” organizacji pożytku publicznego – Caritas Diecezji Tarnowskiej, podlega jednak na mocy decyzji biskupa diecezjalnego wyrażonej w tym Regulaminie nadzorowi oraz weryfikacji ze strony dyrektora Caritas.
Powołanie i siedziba Zespołu
Art.l
- Parafialny Zespół Caritas powołuje miejscowy proboszcz.
- Po ukonstytuowaniu się Władz Zespołu proboszcz informuje na piśmie Dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej o powołaniu Zespołu i składzie jego Zarządu. Dyrektor przyjmuje do akceptującej wiadomości decyzję proboszcza i otacza swoim nadzorem powołany przez proboszcza Zespół.
- Siedzibą Zespołu jest siedziba parafii.
- Zespół nie posiada własnej osobowości prawnej lecz korzysta w swojej działalności z osobowości prawnej posiadanej przez Parafię.
- Zespół posługuje się zawsze pełną nazwą, która brzmi: Parafialny Zespół Caritas przy parafii (nazwa parafii) w (nazwa miejscowości). Niedozwolone jest używanie w nazwie określenia „Caritas Diecezji Tarnowskiej”.
Władze Zespołu i jego organizacja
Art.2
- Działalnością Zespołu kieruje Zarząd, który stanowią:
- Przewodniczący
- Zastępca Przewodniczącego
- Sekretarz
- Skarbnik
- Przewodniczącym Zarządu jest z urzędu proboszcz lub zrównany z nim administrator parafii. Proboszcz może delegować innego kapłana, który w jego imieniu będzie pełnił
funkcję Przewodniczącego. Zastępcą Przewodniczącego powinna być z reguły osoba świecka (w tym także osoba życia konsekrowanego), 3. Wszystkich członków Zarządu z wyjątkiem Przewodniczącego wybierają zwykłą większością głosów członkowie Zespołu na trzyletnią kadencję. Wybranych członków Zarządu zatwierdza proboszcz. Po upływie kadencji osoby funkcyjne mogą być ponownie wybrane na te same lub inne stanowiska w Zarządzie, k Członek Zarządu może zawsze zrzec się pełnionej funkcji. Proboszcz może, po zasięgnięciu opinii pozostałych członków Zarządu i niektórych członków Zespołu, w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach odwołać członka Zarządu z jego funkcji. O zmianach w składzie Zarządu proboszcz powinien poinformować pisemnie dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej. . Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:
- animowanie całej wspólnoty parafialnej do praktykowania miłosierdzia modlitwą, słowem i czynem,
- reprezentowanie Zarządu w kontaktach zewnętrznych,
- całościowy nadzór nad działalnością.Zarządu i Zespołu,
- podejmowanie decyzji w sprawach finansowych,
- przekazywanie Dyrektorowi Caritas Diecezji Tarnowskiej do końca stycznia każdego roku sprawozdania z działalności Zespołu według załączonego do Regulaminu wzoru (Załącznik nrl).
Do zakresu działań Zastępcy Przewodniczącego należy między innymi:
- wspieranie, a w razie konieczności zastępowanie Przewodniczącego w jego obowiązkach,
- nadzór nad zwykłymi działaniami Zespołu w ramach stałych akcji prowadzonych przez Zespół,
- koordynacja współpracy Zespołu z innymi organizacjami parafialnymi i zewnętrznymi.
Sekretarz Zarządu odpowiada za:
- prowadzenie i aktualizację danych składu osobowego Zespołu,
- prowadzenie (z zachowaniem przepisów obowiązującego prawa w tym o ochronie danych personalnych RODO) kartotek osób korzystających z pomocy Zespołu,
- prowadzenie rejestru korespondencji,
- prowadzenie kroniki Zespołu,
- sporządzanie protokołów z posiedzeń Zarządu. Do zadań Skarbnika należy:
- prowadzenie księgi rachunkowej, w której zewidencjowane są wszystkie przychody i rozchody finansowe Zespołu,
- prowadzenie rejestru otrzymanych darów rzeczowych i ich rozdziału,
- dokonywanie bilansu finansowego zawartego w rocznym sprawozdaniu z działalności Zespołu.
- Zarząd Zespołu zbiera się przynajmniej raz na kwartał w swoim gronie oraz stara się zawsze uczestniczyć w zwykłych spotkaniach Zespołu.
- Członkami Zespołu mogą być wszyscy pełnoletni parafianie, którzy w sposób stały i zorganizowany decydują się wspierać działalność charytatywną parafii. W wyjątkowej sytuacji członkiem Zespołu może być osoba spoza parafii, pod warunkiem, że proboszcz parafii jej pochodzenia nie zgłosi sprzeciwu.
- Członkowie Zespołu pełnią swoją posługę w sposób nieodpłatny na czas nieokreślony. Zespół może pokrywać koszty, które ponoszą jego członkowie, ale tylko związane bezpośrednio z wykonywanymi zadaniami charytatywnymi.
- Każdy Członek jest odpowiedzialny za dobry wizerunek całego Zespołu i nie może swoim postępowaniem tego wizerunku osłabiać lub niszczyć. W przypadku rażących nadużyć lub zaniedbań ze strony członka Zespołu proboszcz ma prawo usunąć go z Zespołu informując o tym Zarząd. Członek Zespołu może zawsze zrezygnować z udziału w pracach Zespołu.
- Wszystkich członków Zespołu obowiązuje uczciwość i dyskrecja oraz przepisy prawa państwowego regulujące ochronę danych osobowych. O tych przepisach członkowie Zespołu powinni być poinformowani i pouczeni zgodnie z prawem. Każdy Członek Zespołu składa w tym względzie podpisaną przez siebie deklarację (Załącznik nr 2).
Zadania i cele Zespołu
Art.3
- Zadania Zespołu obejmują w szczególności następujące działania:
- mobilizowanie całej parafii do praktykowania miłosierdzia modlitwą, słowem i czynem,
- przygotowywanie i prowadzenie spotkań i nabożeństw okresowych lub nadzwyczajnych związanych z osobami chorymi, niepełnosprawnymi, ubogimi itp.
- pomaganie kapłanom w docieraniu z posługą sakramentalną do osób chorych i starszych,
dj udział w stałych lub nadzwyczajnych akcjach charytatywnych organizowanych przez Caritas Diecezji Tarnowskiej lub przez samą parafię,
- rozpoznawanie potrzeb i możliwości pomocy charytatywnej osobom indywidualnym i rodzinom na terenie parafii,
- organizowanie tej pomocy w ramach Zespołu i we współpracy z Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz innymi instytucjami pomocowymi,
- tworzenie, prowadzenie lub wspomaganie parafialnych placówek takich jak: świetlice dla dzieci, domy dziennego pobytu, kluby seniora, kuchnie dla ubogich, warsztaty terapeutyczne itp.
- h) pozyskiwanie środków finansowych oraz innych darów koniecznych do prowadzenia działalności charytatywnej.
- Celem wskazanych zadań Zespołu jest:
- wypełnienie konstytutywnego obowiązku wspólnoty kościelnej, jakim jest troska o ubogich i cierpiących,
- promocja idei miłosierdzia Bożego i ludzkiego we współczesnym, zlaicyzowanym świecie,
- stanie na straży godności każdej osoby ludzkiej,
- promocja współpracy i odpowiedzialności za lokalną społeczność.
- Realizując swoje zadania i cele Zespół może i powinien aktywnie współpracować z innymi Zespołami Caritas (szczególnie w dekanacie), ze Szkolnymi Kołami Caritas oraz innymi organizacjami kościelnymi, które również mogą działać na polu charytatywnym {Akcja Katolicka, KSM, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich itp.).
Formacja charytatywna i duchowa członków Zespołu
Art.4
- Przynajmniej raz w miesiącu powinny odbywać się spotkania zwyczajne członków Zespołu obejmujące:
- formację duchową,
- formację charytatywną (metodyczną),
- sprawy bieżące.
- Przynajmniej raz w roku cały Zespół powinien uczestniczyć w parafialnym lub dekanalnym dniu skupienia dla członków i wolontariuszy Caritas. (Dekanalnym koordynatorem działań Caritas i duszpasterzem charytatywnym jest w diecezji tarnowskiej każdorazowy wicedziekan. Jego obowiązkiem jest stała troska o sprawy Caritas w całym dekanacie.)
- Przynajmniej raz na dwa lata delegowana(e) przez Zespół osoba(y) powinna(y) wziąć udział w spotkaniach rekolekcyjno-szkoleniowych organizowanych przez Caritas Diecezji Tarnowskiej.
- Wszyscy członkowie Zespołu powinni stale troszczyć się o swoje życie duchowe i formację charytatywną.
Środki materialne
Art. 5
- Zespół czerpie środki materialne konieczne do prowadzenia swojej działalności
następujących źródeł: I. Ze środków parafialnych czyli własnych:
- z połowy składki zbieranej w kościele parafialnym (i kaplicach filialnych) w Środę Popielcową,
- z ofiar składanych do skarbon umieszczonych w kościele oznaczonych logo Caritas lub opisanych jako ofiary na ubogich (np. skarbona Św. Antoniego),
- z ofiar pieniężnych składanych przez wiernych w ramach prowadzonych akcji diecezjalnych (np. Świeca Caritas, baranki, paschaliki, chlebki miłosierdzia) pozostałych po uregulowaniu kosztów poniesionych przez Caritas diecezjalną,
- z dochodów z imprez {także w formie zbiórki publicznej) organizowanych przez parafię,
- z innych funduszy parafialnych.
- Środkami uzyskiwanymi ze źródeł zewnętrznych są w szczególności:
- darowizny w naturze od osób fizycznych i prawnych,
- darowizny, zapisy i spadki przekazane parafii z przeznaczeniem na cele charytatywne,
- dotacje państwowe i samorządowe,
- dotacje Caritas Diecezji Tarnowskiej.
- Zespół powinien posiadać w ramach konta parafialnego oddzielny subrachunek (subkonto), na którym gromadzone są środki służące realizacji jego zadań. Uprawnionym do dysponowania tym rachunkiem jest Przewodniczący Zespołu, czyli proboszcz. Jeżeli proboszcz zlecił funkcję Przewodniczącego innemu kapłanowi, może również upoważnić tego kapłana do dostępu do w/w rachunku bankowego. Wszystkie transakcje w ramach tego rachunku powinny być jawne i przekazywane do wiadomości Skarbnika w formie wydruków bankowych.
- Zespół nie posiadając osobowości prawnej nie może zaciągać żadnych zobowiązań w postaci kredytów czy pożyczek. Może to uczynić jedynie parafia (zachowując przepisy prawa kościelnego) ponosząc wszelkie konsekwencje z tym związane.
- Caritas Diecezji Tarnowskiej nie ponosi żadnej odpowiedzialności finansowej z tytułu działalności Zespołu lub Parafii.
Symbole I święta
Art.6
- Zespół ma prawo do posługiwania się w swojej działalności zastrzeżonymi prawem: nazwą oraz logo Caritas. Logo Caritas powinno być zgodne z obowiązującym wzorem, co do wyglądu i koloru. Logo nie powinno być nadużywane. Zespół nie ma prawa udzielania pozwolenia na wykorzystanie nazwy lub logo Caritas przez inne organizacje, nawet jeśli są to organizacje katolickie.
- Zespół może używać jedynie pieczęci podłużnej z pełną nazwą (por. Art. 1, p.5) i adresem. Na pieczęci nie wolno umieszczać nazwy: Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz regonu i NIP-u tej organizacji.
- Świętem Patronalnym całej Caritas jest 2 Niedziela Wielkanocna obchodzona w Kościele jako Święto Miłosierdzia Bożego. Parafialny Zespół Caritas może wybrać sobie swojego Patrona, którego liturgiczne święto lub wspomnienie będzie jego świętem własnym.
Rozwiązanie Zespołu
Art.7
- Zespół może rozwiązać proboszcz po uprzednim poinformowaniu na piśmie o swojej decyzji oraz jej motywach dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej. Dyrektor ma prawo zawetować decyzję proboszcza powiadamiając o tym biskupa diecezjalnego (lub wyznaczonego przez niego wikariusza generalnego). Ostateczną decyzję podejmuje w tej sytuacji biskup. Po rozwiązaniu Zespołu cały jego majątek staje się własnością parafii. Parafia jednak nie może wykorzystać tego majątku na inne cele niż charytatywne. Również zobowiązania finansowe przechodzą w całości na parafię.
- Po rozwiązaniu Zespołu ten sam proboszcz może powołać na nowo Parafialny Zespół Caritas, ale tylko po otrzymaniu na piśmie uprzedniej zgody dyrektora Caritas i wskazanego w Art.7 p.l biskupa. Nowy Zespół przejmuje pozostały majątek poprzedniego Zespołu po pokryciu przez parafię ewentualnych zaległych zobowiązań.
Przepisy końcowe
- Niniejszy regulamin obowiązuje wszystkie Parafialne Zespoły Caritas istniejące na terenie Diecezji Tarnowskiej.
Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez biskupa diecezjalnego.