Johannes Tinctoris – XV wieczny ksiądz jest autorem dzieła Complexus effectuum musices, zawiera ono dwadzieścia dobrodziejstw, których źródłem jest muzyka, stanowi
to pierwszy tak długi na ówczesne im realia i najobszerniejszy spis zdarzeń i korzyści płynących z muzyki:
Boga radować,
Boga chwalić,
Radości zbawionych zwiększać,
Kościół wojujący do triumfującego zbliżać,
Przygotowywać do uzyskania bożego błogosławieństwa,
Dusze do pobożności pobudzać,
Smutek rozpraszać,
Zatwardziałość serca zmiękczać,
Diabła zmuszać do ucieczki.
Wywoływać stan ekstazy,
Umysły przyziemne podnosić.
Złą wolę odbierać,
ludzi cieszyć,
Chorych leczyć,
W trudach ulgę dawać,
Duszę do walki podniecać,
Miłość podsycać,
Obcowaniu ludzi przyjemności dodawać,
Uczonym w muzyce sławę dawać,
Duszę zbawiać.
Myśl ta wpisuję się w koncert pt. Oblicza fantazji, w którym to zostaną zaprezentowane utwory mistrzów G. Ph. Telemanna, J. S. Bacha, D. Bedarda, H. Beeftinka, W. Polaka i wielu innych. Utwory te ukazują cel muzyki którym jest wzbudzenie różnorodnych uczuć, tak aby móc ukazać piękno muzyki Ad maiorem gloriam Dei.
Wykonawcami tego koncertu jest grupa przyjaciół – instrumentalistów, którzy przez swoje umiejętności chcą podkreślić wartość współpracy, odpowiedzialności, ale także zorientowania na wspólny cel, którym jest gra na chwałę Pana Boga. Katarzyna Kadłuczka – skrzypaczka, nauczyciel gry na skrzypcach, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, Piotr Jagiełło-Stanowski, flecista, nauczyciel, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego, student Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie fletu prof. dr hab. E. Murawskiej, Bogumiła Kutacha uczeń PSM nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie w klasie organów dr. hab. Tomasza Zająca; organista parafii pw. NSPJ w Kosowach, Wojciech Polak, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego, student Akademii Muzycznej w Krakowie, pianista oraz kompozytor, który swoim kunsztem słownym pozwoli na jeszcze lepsze zrozumienie programu przez komentarz do prezentowanych utworów.
Przez wieki wśród filozofów, pedagogów czy psychologów, a nawet i muzyków zmieniał się pogląd na wychowanie przez muzykę czy z muzyką. Jednakże niezmiennie jest
znaczenie, działanie oraz rola muzyki. Podkreślają to aktualne przez stulecia słowa Lorenca z szekspirowskiego Kupca weneckiego:
(…) Bo nie ma duszy tak wściekłej, tak twardej,
By jej na chwilę nie zmiękczyły pieśni.
Człowiek, co nie ma w swych piersiach muzyki,
Którego rzewne nie wzruszają tony,
Do zdrad, podstępów, grabieży jest skłonny,
Duch jego ciężki jak ciemności nocne,
A myśli jego tak jak Ereb czarne.
Takiemu nigdy nie ufaj.
Ale czy być może?
Muzyka to ukryte działanie arytmetyczne duszy,
która nie jest świadoma, że liczy.
Gottfried Wilhelm Leibniz